Skip to content

BADANIE OCT/GDX

BADANIE OCT/GDX – OPTYCZNA KOHERENTNA TOMOGRAFIA

OCT jest bardzo nowoczesną, całkowicie bezpieczną i dokładną metodą obrazowania struktur siatkówki i nerwu wzrokowego. Badanie OCT oparte jest na wykorzystaniu światła rozproszonego na poszczególnych warstwach tkanki, które pozwala nam uwidocznić najmniejsze zaistniałe zmiany w siatkówce oka i tarczy nerwu wzrokowego. Dzięki temu uzyskujemy możliwość przeprowadzenia analizy przekrojów tkanki w wymiarze trójwymiarowym tworząc mapy poszczególnych warstw siatkówki Rozdzielczość OCT jest 10 razy większą niż w badaniu USG. Jest to wynik, który można porównać z obrazem histologicznym siatkówki. Jest to badanie bezdotykowe, wykonywane ambulatoryjnie. Samo badanie trwa kilka minut, ale do prawidłowej oceny wyników niezbędne jest doświadczenie lekarza oceniającego. Koherentna Tomografia Optyczna jest często nazywana również biopsją optyczną ponieważ udostępnia bezkontaktowe wniknięcie w głąb tkanki. Dzięki swojej nieinwazyjności badanie może być powtarzane tak często jak jest to konieczne, a jego precyzyjność pozwala nam dokładnie śledzić chorobę i dobrać skuteczną formę leczenia. OCT pozwala na diagnostykę oraz monitorowanie wielu chorób mogących prowadzić do nieodwracalnego upośledzenia widzenia.

Badanie OCT oczu jest bardzo istotne szczególnie dla Pacjentów, u których stwierdzono starcze zwyrodnienie plamki AMD, otwory w plamce, zmiany cukrzycowe na dnie oka. Odgrywa również ogromna rolę wśród pacjentów, u których została zdiagnozowana jaskra, dzięki optycznej tomografii mamy możliwość monitorowania zachodzących zmian jaskrowych.

Badanie OCT w jaskrze pozwala na bardzo precyzyjny pomiar wielu parametrów tarczy nerwu wzrokowego oraz analizę grubości i ocenę rozkładu włókien nerwowych siatkówki w odniesieniu do normy wiekowej. Służy do diagnostyki wczesnych postaci choroby, kiedy zmiany w innych badaniach jeszcze nie są widoczne. Możliwe jest również porównanie wyników badań na przestrzeni czasu i określenie obecności lub braku progresji zmian.

Link
Analiza topografii nerwu wzrokowego

Analiza topografii nerwu wzrokowego

Link
Analiza warstwy włókien nerwowych siatkówki

Analiza warstwy włókien nerwowych siatkówki

Wskazania do badania:

  • zwyrodnienie plamki żółtej(AMD),
  • zmiany cukrzycowe na dnie oka,
  • obrzęk plamki,
  • błony nasiatkówkowe,
  • znamiona barwnikowe naczyniówki,
  • jaskra,
  • otwór w plamce,
  • nowotwory.

Badanie OCT w chorobach siatkówki pozwala na bardzo dokładną ocenę zmian chorobowych w plamce żółtej. Jest badaniem niezbędnym w diagnostyce i monitorowaniu zmian zwyrodnieniowych (m.in.AMD) otworów w plamce, retinopatii cukrzycowej, błon przedsiatkówkowych i wielu innych schorzeń. Jest jedynym badaniem, które pozwala ocenić skuteczność iniekcji doszklistkowych w postaci wysiękowej AMD. Wykonujemy także OCT przed i po zabiegach witreoretinalnych w celu oceny efektów anatomicznych zabiegu.

 

OCT jest obecnie badaniem z wyboru w diagnostyce otworów w plamce. Pozwala na wykrycie bardzo wczesnych postaci tego schorzenia, niemożliwych do uwidocznienia innymi metodami. Badanie to pozwala na ocenę zaawansowania otworu, jego różnicowanie z innymi schorzeniami oraz na ocenę ewolucji zmiany i skuteczności leczenia operacyjnego.

Link
Otwór w plamce w obrazie OCT – różne stopnie zaawansowania

Otwór w plamce w obrazie OCT – różne stopnie zaawansowania

Link
Centralna chorioretinopatia surowicza

Centralna chorioretinopatia surowicza

Link
Centralna chorioretinopatia surowicza

Centralna chorioretinopatia surowicza

Link
Starcze zwyrodnienie plamki

Starcze zwyrodnienie plamki