Zaćma leczenie
Zaćma leczenie
Zaćma jest chorobą, która polega na postępującym, bezbolesnym mętnieniu soczewki oka. Pojawia się zazwyczaj w wieku dojrzałym, ale może wystąpić wcześniej – jako choroba wrodzona, powikłanie cukrzycy, na skutek stosowania sterydoterapii lub po urazie oka.
Zaćma leczenie – metody
Leczenie zaćmy na całym świecie odbywa się wyłącznie chirurgicznie. Wykonuje się zabieg, który polega na usunięciu zmętniałej soczewki oka i zamianie na soczewkę sztuczną, która pozwala wyraźnie widzieć. W naszym ośrodku zabiegi przeprowadzamy przy pomocy najnowocześniejszego na świecie sprzętu – fakoemulsyfikatora firmy ALCON. Każde oko wymaga od chirurga zastosowania innej – optymalnej w danym przypadku metody usuwania zaćmy. Decyzję o wyborze najlepszej dla pacjenta metody podejmuje lekarz prowadzący.
Nowoczesne metody chirurgiczne stosowane w naszej placówce nie wymagają zakładania szwów, dzięki wykonaniu małego cięcia rogówki oka. Rekonwalescencja po zabiegu jest szybka, a powrót do codziennych zajęć i obowiązków następuje w ciągu 1-2 dni po operacji.
Kwalifikacje do zabiegu
Badanie wstępne jest podstawą w kwalifikacji pacjenta do zabiegu usunięcia zaćmy. Podczas badania lekarz kwalifikuje pacjenta do operacji. Przeciwwskazaniem do zabiegu może być ciężki stan pacjenta, a także niektóre choroby oka. Zwyrodnienie plamki żółtej związanej z wiekiem AMD, jaskra, retinopatia cukrzycowa mogą mieć negatywny wpływ na wynik zabiegu, a tym samym na satysfakcję pacjenta.
W ramach badania wykonujemy:
refraktometrię i keratometrię oka, ocenę ostrości wzroku do dali i bliży z optymalną korekcją okularową, badanie przedniego odcinka oka oraz badanie dna oka w lampie szczelinowej ( pozwala określić stopień zaawansowania zmętnienia soczewki, wykluczenie innych chorób oka), tonometrię (ocena ciśnienia wewnątrzgałkowego), USG gałki ocznej, przeliczenie mocy soczewki do wszczepu.
- Decyzję o operacji usunięcia zaćmy podejmuje pacjent wraz z lekarzem okulistą po wykonaniu badań kwalifikujących do zabiegu. Wpływ na podjęcie decyzji o operacji ma stopień zaawansowania choroby i stan zdrowia pacjenta. Zabieg należy wykonać wtedy, kiedy zaćma utrudnia normalne funkcjonowanie w życiu codziennym, przeszkadza w pracy. Nie należy czekać, aż zaćma dojrzeje. Bez leczenia zmętnienie soczewki postępuje i wzrok pogarsza się jeszcze bardziej.
-
Przed operacją konieczne jest wykonanie badań laboratoryjnych (morfologia, poziom cukru, elektrolity), badanie EKG.
W dniu zabiegu należy mieć ze sobą komplet wyników badań oraz zgodę lekarza pierwszego kontaktu na przeprowadzenie zabiegu. Bezpośrednio przed zabiegiem stan pacjenta ocenia jeszcze lekarz anestezjolog.
W dniu zabiegu należy:
- zjeść śniadanie min.6 godzin przed zabiegiem i zażyć stosowane dotychczas leki po konsultacji z anestezjologiem,
- założyć wygodne ubranie,
- wskazane jest przybycie do ośrodka z osobą towarzyszącą,
- mieć ze sobą komplet wyników badań oraz zgodę lekarza pierwszego kontaktu na przeprowadzenie zabiegu.