Skip to content

Plastyka powiek i inne zabiegi okulistyczne

Oczy są oknami duszy i na nich przede wszystkim skupiamy uwagę w kontaktach międzyludzkich. Daje to rozległe pole do pracy okulistom zajmującym się zabiegami okuloplastycznymi.

Okuloplastyka – część okulistyki zajmująca się leczeniem schorzeń aparatu ochronnego oczu:

  • blefaroplastyka- “plastyka powiek” czyli usunięcie nadmiaru opadającej wiotkiej skóry  z usunięciem przepuklin tłuszczu oczodołowego
  • usuwanie wszelkich zmian z powiek np: brodawek, kępek żółtych, włókniaków, cyst, kaszaków, guzów nowotworowych
  • korekcją nieprawidłowego ustawienia powiek ( opadanie powieki górnej, podwijanie i odwijanie powieki dolnej )

Przed planowanym leczeniem ma miejsce wizyta kwalifikacyjna.

JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO ZABIEGU NA POWIEKACH:

Przez 7 dni przed zabiegiem nie należy przyjmować leków wydłużających czas krzepnięcia,  ponieważ zwiększają one ryzyko krwawienia podczas zabiegu ( np. polopiryna, aspiryna, acenokumarol). Odstawienie w/w leków lub zamiana na zastrzyki z heparyną drobnocząsteczkową powinna się odbyć w porozumieniu z lekarzem prowadzącym chorobę ogólną.

ZALECENIA PO ZABIEGU NA POWIEKACH:

Po każdym zabiegu w obrębie powiek zaleca się stosowanie na ranę pooperacyjną maści ocznej z antybiotykiem. Można stosować na operowana okolicę okłady z „suchego zimna” celem zmniejszenia obrzęku pooperacyjnego. W bezpośrednim okresie pooperacyjnym zaleca się unikanie intensywnego wysiłku fizycznego, korzystania z basenu i sauny, opalania się. Po zabiegu może wystąpić ból o niewielkim nasileniu, rzadko wymagający stosowania ogólnodostępnych środków przeciwbólowych ( np. zawierających paracetamol).Szwy skórne usuwa się około 7 dni po zabiegu.

KILKA SŁÓW O NAJCZĘSTSZYCH SCHORZENIACH I  WYKONYWANYCH ZABIEGACH NA POWIEKACH:

Wiotkość skóry powieki górnej ( blefarochalaza) jest to schorzenie związane najczęściej z wiekiem, polegające na utracie elastyczności i pojawieniu się zwisającej wiotkiej skóry powiek górnych.

Blefaroplastyka-wskazania:

  • ograniczenie pola widzenia
  • zmęczenie oczu i bóle głowy
  • ciężkość i obrzmienie powiek
  • podnoszenie brwi i marszczenie czoła
  • defekt kosmetyczny

Blefaroplastyka– (z greckiego: blepharon to powieka , plastos –ukształtowany, to termin użyty przez Von Graefe w 1818 r i stosowany do dzisiaj).

Opis zabiegu: plastykę powiek przeprowadza się  w warunkach sali operacyjnej w znieczuleniu miejscowym. Zabieg zaczyna się wykonaniem rysunku operacyjnego na skórze z uwzględnieniem bruzdy powiekowej- wtedy blizna jest niewidoczna. Operacja obejmuje precyzyjne nacięcie i usunięcie nadmiaru wiotkiej skóry w postaci odpowiednio ukształtowanego paska skóry i mięśnia okrężnego oka oraz w części przypadków usunięcie i zaopatrzenie przepuklin tłuszczu oczodołowego, co znacznie pogłębia strop powieki górnej, odmładzając za tym oko. Ranę zszywa się warstwowo szwami.  Zabieg trwa około 45-60 min.

Opadanie łuku brwiowego poniżej górnego brzegu oczodołu jest to przemieszczenie skóry w obręb górnej powieki powodując smutny i zmęczony wyraz twarzy. Leczenie polega na wycięciu pasma skóry bezpośrednio nad łukiem brwiowym.

Odwinięcie powieki jest to schorzenie polegające na poziomym zwiotczeniu powieki i odstawaniu brzegu powieki od gałki ocznej. Powoduje to nadmierne łzawienie a czasem nawet ból oka oraz mankament kosmetyczny. Leczenie polega na skróceniu powieki i przywróceniu prawidłowego działania poszczególnym warstwom powieki.

Podwinięcie powieki ( entropion) wynika również z poziomego zwiotczenia powieki i powoduje rotację brzegu powieki wraz z rzęsami w kierunku gałki ocznej co powoduje tarcie rzęs o gałkę, ból, łzawienie i nawracające infekcje oczu a czasem nawet owrzodzenia rogówki. Leczenie polega na skróceniu powieki i przywróceniu prawidłowego działania poszczególnym warstwom powieki.

Opadanie powieki górnej ( ptoza) polega na nieprawidłowym, niskim ustawieniu brzegu powieki górnej i częściowym lub całkowitym przesłanianiu źrenicy, a co za tym idzie znacznym ograniczeniu pola widzenia. Ptoza zazwyczaj jest schorzeniem związanym z wiekiem i wynika z nieprawidłowego działania mięśnia dźwigacza powieki górnej. Leczenie polega na resekcji mięśnia dźwigacza lub wzmocnieniu działania rozcięgna mięśnia.

Łagodne zmiany powiekowe ( kępki żółte, brodawki, cysty, włókniaki). Leczenie tych zmian jest wskazane ze względów kosmetycznych i polega  wycięciu zmiany i estetycznym szyciu rany.

Guzy nowotworowe i zmiany podejrzane o złośliwość wymagają szybkiego usunięcia z odpowiednim marginesem tkanek i badania histopatologicznego.