Plastyka powiek i inne zabiegi okulistyczne
Oczy są oknami duszy i na nich przede wszystkim skupiamy uwagę w kontaktach międzyludzkich. Daje to rozległe pole do pracy okulistom zajmującym się zabiegami okuloplastycznymi.
Okuloplastyka – część okulistyki zajmująca się leczeniem schorzeń aparatu ochronnego oczu:
- blefaroplastyka- “plastyka powiek” czyli usunięcie nadmiaru opadającej wiotkiej skóry z usunięciem przepuklin tłuszczu oczodołowego
- usuwanie wszelkich zmian z powiek np: brodawek, kępek żółtych, włókniaków, cyst, kaszaków, guzów nowotworowych
- korekcją nieprawidłowego ustawienia powiek ( opadanie powieki górnej, podwijanie i odwijanie powieki dolnej )
Przed planowanym leczeniem ma miejsce wizyta kwalifikacyjna.
JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO ZABIEGU NA POWIEKACH:
Przez 7 dni przed zabiegiem nie należy przyjmować leków wydłużających czas krzepnięcia, ponieważ zwiększają one ryzyko krwawienia podczas zabiegu ( np. polopiryna, aspiryna, acenokumarol). Odstawienie w/w leków lub zamiana na zastrzyki z heparyną drobnocząsteczkową powinna się odbyć w porozumieniu z lekarzem prowadzącym chorobę ogólną.
ZALECENIA PO ZABIEGU NA POWIEKACH:
Po każdym zabiegu w obrębie powiek zaleca się stosowanie na ranę pooperacyjną maści ocznej z antybiotykiem. Można stosować na operowana okolicę okłady z „suchego zimna” celem zmniejszenia obrzęku pooperacyjnego. W bezpośrednim okresie pooperacyjnym zaleca się unikanie intensywnego wysiłku fizycznego, korzystania z basenu i sauny, opalania się. Po zabiegu może wystąpić ból o niewielkim nasileniu, rzadko wymagający stosowania ogólnodostępnych środków przeciwbólowych ( np. zawierających paracetamol).Szwy skórne usuwa się około 7 dni po zabiegu.
KILKA SŁÓW O NAJCZĘSTSZYCH SCHORZENIACH I WYKONYWANYCH ZABIEGACH NA POWIEKACH:
Wiotkość skóry powieki górnej ( blefarochalaza) jest to schorzenie związane najczęściej z wiekiem, polegające na utracie elastyczności i pojawieniu się zwisającej wiotkiej skóry powiek górnych.
Blefaroplastyka-wskazania:
- ograniczenie pola widzenia
- zmęczenie oczu i bóle głowy
- ciężkość i obrzmienie powiek
- podnoszenie brwi i marszczenie czoła
- defekt kosmetyczny
Blefaroplastyka– (z greckiego: blepharon to powieka , plastos –ukształtowany, to termin użyty przez Von Graefe w 1818 r i stosowany do dzisiaj).
Opis zabiegu: plastykę powiek przeprowadza się w warunkach sali operacyjnej w znieczuleniu miejscowym. Zabieg zaczyna się wykonaniem rysunku operacyjnego na skórze z uwzględnieniem bruzdy powiekowej- wtedy blizna jest niewidoczna. Operacja obejmuje precyzyjne nacięcie i usunięcie nadmiaru wiotkiej skóry w postaci odpowiednio ukształtowanego paska skóry i mięśnia okrężnego oka oraz w części przypadków usunięcie i zaopatrzenie przepuklin tłuszczu oczodołowego, co znacznie pogłębia strop powieki górnej, odmładzając za tym oko. Ranę zszywa się warstwowo szwami. Zabieg trwa około 45-60 min.
Opadanie łuku brwiowego poniżej górnego brzegu oczodołu jest to przemieszczenie skóry w obręb górnej powieki powodując smutny i zmęczony wyraz twarzy. Leczenie polega na wycięciu pasma skóry bezpośrednio nad łukiem brwiowym.
Odwinięcie powieki jest to schorzenie polegające na poziomym zwiotczeniu powieki i odstawaniu brzegu powieki od gałki ocznej. Powoduje to nadmierne łzawienie a czasem nawet ból oka oraz mankament kosmetyczny. Leczenie polega na skróceniu powieki i przywróceniu prawidłowego działania poszczególnym warstwom powieki.
Podwinięcie powieki ( entropion) wynika również z poziomego zwiotczenia powieki i powoduje rotację brzegu powieki wraz z rzęsami w kierunku gałki ocznej co powoduje tarcie rzęs o gałkę, ból, łzawienie i nawracające infekcje oczu a czasem nawet owrzodzenia rogówki. Leczenie polega na skróceniu powieki i przywróceniu prawidłowego działania poszczególnym warstwom powieki.
Opadanie powieki górnej ( ptoza) polega na nieprawidłowym, niskim ustawieniu brzegu powieki górnej i częściowym lub całkowitym przesłanianiu źrenicy, a co za tym idzie znacznym ograniczeniu pola widzenia. Ptoza zazwyczaj jest schorzeniem związanym z wiekiem i wynika z nieprawidłowego działania mięśnia dźwigacza powieki górnej. Leczenie polega na resekcji mięśnia dźwigacza lub wzmocnieniu działania rozcięgna mięśnia.
Łagodne zmiany powiekowe ( kępki żółte, brodawki, cysty, włókniaki). Leczenie tych zmian jest wskazane ze względów kosmetycznych i polega wycięciu zmiany i estetycznym szyciu rany.
Guzy nowotworowe i zmiany podejrzane o złośliwość wymagają szybkiego usunięcia z odpowiednim marginesem tkanek i badania histopatologicznego.